Kategoriler: Dualar

Ayetel Kürsi Duası: Arapça ve Türkçe Meali

Kuşkusuz İslam alemi için en önemli surelerin başında Ayetel Kürsi gelmektedir. Her ne kadar Ayetel Kürsi Duası olarak biliniyor olsa da aslında Ayetel Kürsi, Bakara Suresinin içindeki ayetlerden biridir. Ancak Ayetel Kürsi’yi bu kadar önemli kılan, yüce Allah’ın (cc) kendini bu ayette tesvir etmiş olmasıdır. Yani yüce Mevla, Ayetel Kürsi ile kendini anlatır. 

Biz de bu yazımızda sizler için İslam dünyası ve Müslümanlar için en özel ayetlerden biri olan Ayetel Kürsi hakkındaki tüm bilgileri bir araya getirdik. 

Ayetel Kürsi Hangi Surede Geçer?

Bakara Suresinin 255.ayeti içerisinde yer alan Ayetel Kürsi’de Allah’ın kürsüsü zikredildiği için en kutsal surelerden biri olarak bilinir. Ayetel Kürsi’nin bu denli önemli olma nedenleri arasında ise muhtevası ve üstün özellikleri de ön plana çıkar. 

Ayetel Kürsi Ne Zaman Okunur?

İslam inancının özü olarak kabul edilen değerler içinde en önemlilerden biri olarak kabul edilen Ayetel Kürsi Duası, hemen hemen her zaman için rahatlıkla okunabilir. Yüce Allah’tan istediğimiz şeyler için okuyabileceğimiz Ayetel Kürsi Duasının okunduğu durumlar ise;

  • Sağlık, sıhhat için, 
  • İş bulmak için, 
  • Af dilenip, tövbe etmek için,
  • Bol kazanç ve bereket için, 
  • Rahat ve güzel uyku için, 
  • Hayırlı, doğru bir kısmet bulmak için kısmet duası olarak, 
  • Kaybolan bir eşyayı bulabilmek için, 
  • Nazara ve kıskançlığa karşı korunmak için, 

gibi ve benzeri birçok durum için Ayetel Kürsi Duası okunabilir. 

Ayetel Kürsi Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allâhü lâilâheillâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te-huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

sadak allah ül azim.”

Ayetel Kürsi Duası Türkçe Meâli 

Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,bütün varlıkları ayakta tutar.

O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.

O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,

ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Ayetel Kürsi Hakkındaki Hadisler

Ayetel Kürsi Duası ne kadar yüce ve büyük bir dua olduğunu gösteren birçok hadis-i şerif bulunur. İşte Ayetel Kürsi Duasından bahseden bazı hadisler;

“Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), Übey b. Kâ‘b’a “Allah’ın kitabından hangi âyet en büyüğüdür?” Diye sormuştur. “Âyetü’l-kürsî’dir” cevabını alınca onu tebrik etmiştir”

“Peygamber Efendimiz, Hz. Muhammed (S.A.V) şöyle buyurmuştur; “Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi’yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur.” 

“Ebu Hüreyre şöyle anlatıyor: Resulullah(S.A.V) buyurdular ki: “Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü’min suresini baştan, 3. ayetine kadar ve Ayetel Kürsiyi okuyacak olursa bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler.”

En Güzel Dualar