Kategoriler: Dualar

Barışma Duası

Sevdiğimiz, hayatımızda yeri özel olan insanlarla bazen dargınlıklar yaşayabilir ve onların dostluğunu kaybedebiliriz. Her ne kadar bu kişiler ile konuşmak, barışmak istesek bile barışamayabiliyoruz. Sevdiğimiz insanlarla barışmak ve konuşmak için tıpkı muhabbet duası gibi barışma duasını da okuyabiliriz.

Barışma duası, sevdiğimiz insanla ya da dostlarımız ile olan dargınlığın, küslüğün son bulmasını sağlar. Özellikle sevdiği insana kavuşmak, onunla olan küslüğünü bitirmek isteyenler sevdiğine kavuşma duası ile birlikte barışma duasını da okunmasında fayda var. Bizde bu yazımızda sizler için barışma duasına yönelik tüm bilgileri bir araya getirdik, hayırlı okumalar.

Barışma Duası Kimler İçin Okunabilir?

Barışma duasını okurken en önemli şey içinizde gelerek niyet etmeniz gerekliliğidir. Gerçekten barışmak istediğiniz kişiyi düşünerek bu duayı okumak en etkili yoldur. Bunun dışında ise barışma duasını istediğiniz herkes için okuyabilirsiniz. Eski sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşlarınız ile barışmak için barışma duasını edebilirsiniz.

Barışma Duası Ne Zaman ve Nasıl Okunmalıdır?

Barışma duasının daha tesirli olabilmesi için okunduğu zaman oldukça önemlidir. Duanın okunması için islam alimleri seher vakitini tavsiye etmektedir. Barışmak istenilen kişi ile barışana kadar her gün seher vakti barışma duası okunması önerilir. Ancak günün geri kalan saatlerinde de barışma duası okunmasının herhangi bir zararı bulunmaktadır.

Barışma duasını okumadan önce ise kişinin mutlaka abdest alması gerekmektedir. Bununla birlikte, duanın okunduğu esnada kıbleye doğru dönülmelidir. Son olarak ise dua okurken tamamen duaya ve barışmak istenilen kişiye odaklanılmalıdır, dikkati bozacak ya da samimiyeti etkileyecek herhangi bir şey yapılmaması oldukça önemlidir.

Barışma Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Kâle yâ âdemu enbi’hum bi esmâihim, fe lemmâ enbeehum bi esmâihim, kâle e lem ekul lekum innî a’lemu gaybes semâvâti vel ardı ve a’lemu mâ tubdûne ve mâ kuntum tektumûn.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Allah: “Ey dem! Bunları onlara, isimleriyle haber ver.” dedi. dem onları isimleriyle onlara bildirdiği zaman (Allah, meleklere): “Ben size demedim mi, muhakkak ki Ben, göklerin ve yerin bilinmeyenlerini bilirim.Ve sizin açıkladığınız ve (içinizde) gizlemiş olduğunuz şeyleri de bilirim ?” dedi.

Peygamber Efendimizin Okuduğu Barışma Duası

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme inneke affüvvün,Kerimün tühibbül’afve ve fa’fü anni

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Allahım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet.

En Güzel Dualar