Kategoriler: Dualar

Ezan Duası Nasıl Okunur?

Günde 5 vakit müslümanlara huzur veren ve onlara İslamiyetin güzelliğini hatırlatan ezan, şüphesiz ki en güzel şeylerin başında yer alıyor. Ezan okunduğu esnada yapılan işe ara verip 5 dakika ezanın güzelliğini dinleyerek iç huzuru bulmak en güzel sünnetlerden biri olarak kabul edilir. Ezanı dinlemek ile birlikte müslümanlara en huzur veren şeylerden bir diğeri ona eşlik etmek oluyor. 

Ezan okunduktan sonra ise en faziletli sünnetlerden biri olan Ezan Duasını okumak gerekir. Günde 5 defa okunması gereken Ezan Duası, insanlara huzur verdiği gibi maneviyatlarını da geliştirmeye yardım eder. Biz de bu yazımızda sizler için ezan sonrasında yerine getirilmesi en keyifli sünnetlerden olan Ezan Duasını yazdık. Böylece ezanın hoş sesini dinledikten sonra hemen Ezan Duasını okuyabilirsiniz. 

Ezan Duası – Arapça

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahumme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ-tühlifü’l-mîâd.

Sadak allah ül azim.”

Ezan Duası

Ezan Duası Türkçe Meali

“Allah’ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb’i, Muhammed’e (S.A.V) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O’nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır.”

Siz de her ezandan sonra yukarıdaki Ezan Duasını okuyarak İslam alemi için en değerli ve uygulanması en kolay olan sünnetlerden birini yerine getirmenin huzuruna kavuşabilirsiniz. Bununla birlikte Cuma Namazı, Cenaze Namazı gibi ezanlar sonrasında da rahatlıkla ezan duasını okuyabilirsiniz. 

En Güzel Dualar