Kategoriler: Dualar

İş Bulma Duası Nedir? Nasıl Okunur?

Günümüzdeki en büyük sorunların başında işsizlik geliyor. Çevremizde de birçok insan çalışmak istiyor olsa da ya kendisine uygun bir iş bulamıyor ya da bulduğu işlerin şartları oldukça kötü oluyor. Bununla birlikte işsizlik kişilerin psikolojilerini de olumsuz yönde etkileyip onları depresyona sürükleyen en önemli etkenlerden biri olarak ön plana çıkıyor. İstenilen hayat şartlarına ulaşamamak, ekonomik özgürlüğü kazanamamak da eklenince durum çok daha kötü olabiliyor.

Aile sahibi olan insanların ise işsiz kalması çok daha büyük yaraların oluşmasının nedeni haline geliyor. Bilhassa ailelerini geçindirmek, onlara güzel bir hayat sağlama istediğinin yerine getirilemiyor oluşu çok daha büyük yaralar oluşturuyor. İşsizlik durumunda kurtulmak ve iş bulup, istenilen hayata ulaşmak için ise yapılabilecek bazı şeyler var. 

Bu şeylerinde başında ise manevi yönü geliştirip, Yüce Mevladan yardım istemenin yolu olan iş bulma duası geliyor. İş bulma duası, Allah’tan hayırlı ve bol kazançlı bir iş istemek için sıklıkla okunan bir dua. Emek karşılığı helal bir kazanç edinmek isteyenlerin okuduğu iş bulma duasını ise sizler için yazdık. Siz de iş bulma duasını huzur bulabilir ve aradığınız hayırlı, helal kazançlı işi bulmak için okuyabilirsiniz.

İş Bulma Duası – Arapça

“Bismillahirrahmanirrahim,

Ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin.

Sadak allah ül azim.”

Bu duayı iş bulana kadar her gün okuyarak, Allah’tan hayırlı bir iş isteyebilirler.

İş Bulma Duası

İş Bulma Duası Olarak Edilen Dualar

Yukarıdaki dua dışında ise bazı dualarda yine iş bulmak için sıklıkla ediliyor. Siz de aşağıdaki duaları kısmetinizdeki işi bulmak için okuyabilirsiniz.

“Bismillahirrahmanirrahim,

Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meali

“Ey Rabbim, sen bize katından rahmet eyle, işimizde bizlere başarı hazırla.”

Bu duayı da her gün bir kere okuyanların daha hızlı iş bulduğuna inanılır. 

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meali

“Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Muhammed.”

Bu duayı ise Cuma Namazı vakitlerinde önce okumanın hayırlı olduğuna inanılır.

Peygamber Efendimizin Okuduğu İş Bulma Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ın çevresindeki iş kalıp, sıkıntıya düşenler ve mutsuz olanlar için okuduğu iş bulma duası ise;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meali

“Allah’ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah’ım kararına beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla.”

Bu duayı ise özellikle iş görüşmelerinden önce okumak, o görüşmenin çok daha rahat ve güzel geçmesini sağladığına inanılır. 

En Güzel Dualar