Kategoriler: Dini Bilgiler

İstanbul’un En Güzel Camileri

İstanbul, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)’ın müjdelediği, dünyanın başkenti olan 7 tepeli bir güzellik. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın feth etmesiyle İslam’ın zengin ve geniş kültürüyle tanışan şehir o günden bu yana yapılan birçok eserle güzelliğine güzellik katmıştır. İstanbul denildiği zaman akla ilk gelen mimari güzelliklerin başında ise camiler geliyor. Camileri ile ünlü olan şehir her yıl milyonlarca turisti ve ibadet etmek isteyen Müslümanı kendisine çekiyor. Ayasofya Camisinden Kılıç Ali Paşa Camiine kadar birbirinden ünlü camilere ev sahipliği yapan şehrin en güzel camilerini de sizler için bir araya getirdik. Her camisinin güzel olduğu bu şehirde bazı camiler gerek tarihi dokuları gerekse yapılış hikayeleriyle ön plana çıkmakta. İstanbul’un bu tarihi ve güzel camilerinden namaz kılıp, İslam’ın huzurunu kalplerinizde hissedebilirsiniz.

Şehrin en güzel yapılarından olan bu camiler aynı zamanda İstanbul’u ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden. Her ne kadar günümüzde klima ve ısıtmalı camiler tercih ediliyor ki kışın daha sıcak ve kombi sistemi iyi olan camiler tercih ediliyor olsa da atalarımızın bizlere bıraktığı en değerli yerlerde onlar için dua okumak ve ruhlarına teşekkür edip, hayır duası etmek için şükür duası okumak gerekmektedir.

İşte İstanbul’un birbirinden güzel camileri.

1- Ayasofya Camii

İstanbul’dan bahsederken Ayasofya’yı görmezden gelmek, onu es geçmek mümkün değil. 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın şehri almasıyla, zafer simgesi olarak seçtiği Ayasofya, camiye dönüştürülmüş ve o günden sonra İslam dünyasının en önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Büyüklüğü ve ihtişamı ile göz alıcı bir güzelliğe sahip Ayasofya, 22 Aralık 537 yılından bu yana varlığını korumakta ve insanların her zaman ziyaret ettiği ilk noktalardan biri olmaktadır. Miletli İsidoros Trallesli Anthemios yaptığı Ayasofya daha sonrasında Mimar Sinan tarafından tekrar restore edilmiş günümüzdeki halini almıştır.

Temmuz ayında tekrar ibadete açılan Ayasofya Camii, mutlaka namaz kılınması gereken ve o atmosferi hissetmeniz gereken camilerden bir tanesidir.

Ayasofya Camii adresi : Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul.

Ayasofya Camii

2- Kılıç Ali Paşa Camii

Boğazın en güzel camilerden olan Kılıç Ali Paşa Camii, Mimar Sinan’ın en güzel eserlerinden biri olarak geçer. Denize dolgu yöntemiyle cami kusursuz mimarisiyle de öne çıkmaktadır. Caminin güzelliğinin yanı sıra yapılış hikayesi de dinleyenleri etkilemektedir. Rivayete göre Kaptan-ı Derya olan Kılıç Ali Paşa, Sultan 3.Murad’dan cami yaptırmak için yer ister. 3.Murad ise Kılıç Ali Paşa’nın denizci olmasından dolayı camisini denize yapması için izin verir. Başlangıçta Kılıç Ali Paşa bu duruma şaşırsa da gidip Mimar Sinan ile anlaşır ve Tophane tarafından deniz doldurularak caminin yapımınına başlanır. Tarihteki ilk deniz üzerine kurulan camisi olan Kılıç Ali Camii 1580 yılından bu yana ayaktadır.

Camii ile ilgili bir diğer detay ise ünlü İspanyol yazar Cervantes’in bu inşaatta çalışmış olmasıdır. Bir savaş sonucunda esir düşen Cervantes, taş ustası olarak Kılıç Ali Paşa Camii’nin yapımında çalışmıştır.

Kılıç Ali Paşa Camii adresi : Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemeraltı Cd. No:50, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Kılıç Ali Paşa Camii

3- Sultan Ahmet Camii

Osmanlı mimarisinin en özgün ve göz alıcı camilerinden olan Sultan Ahmet Camii 1616 yılında açılmıştır. Sultan 1.Ahmed tarafından yaptırılan ve onun ismiyle anılan Sultan Ahmet Camii, tarihi yarım adanın en önemli sembollerinden ve İstanbul’da en büyük camilerinden birisidir. Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından ustalık ile yapılan cami mavi ağırlık süslemeler ile süslenmiştir. Bu nedenle Avrupalılar, Sultan Ahmet Camii için mavi cami demişlerdir. Bununla birlikte, camide kullanılan 20 bini aşkın iznik çinisi de camiye farklı bir güzellik katmaktadır.

İstanbul’daki ilk 6 minareli cami olma özelliğini taşıyan Sultan Ahmet Camii, klasik İslam mimarisinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Sultan Ahmet Camii adresi : Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

Sultan Ahmet Camii

4- Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın İstanbul’a kattığı en güzel eserlerden olan Süleymaniye Camii, Osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından olan Kanuni Sultan Süleyman için yapılmıştır. İnşaatı 1557 yılında tamamlanan Süleymaniye Camii, bir külliye olarak inşa edilmiştir. İçerisinde hastane, kütüphane, medrese, imaret, sıbyan mektebi gibi birçok farklı yapıyı barındırmaktadır. Klasik Osmanlı Mimarisinin tüm özelliklerini gösteren camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın özelliklerini de içerisinde taşımaktadır. Süleymaniye Camii’nin 4 minaresi, İstanbul’un fethinden sonra 4.padişah olan Sultan Süleymanı simgeler. Bununla birlikte, cami içinde yer alan 10 şerefe yine Sultan Süleyman’ın Osmanlı’nın 10.padişahı olduğunu vurgular.

Son olarak ise Süleymaniye Camii içinde yer alan mezarlıkta, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kabirleri yer almaktadır.

Süleymaniye Camii adresi : Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul

5- Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Halk adıyla Ortaköy Camii olarak bilinen Büyük Mecidiye Camii, Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’un boğazının simgelerinden olan ve yerli, yabancı tüm turistlerin ilgisini çeken camii, boğazın en zarif ve göz alıcı eserlerinden biridir. Barok üslubundan esinlenerek yapılan Ortaköy Camii 1854 yılında yapılmıştır. Mimar Nigoğos Balyan’ın yaptığı camii, boğazın bütün renklerini içeriye yansıtabilmektedir. İnce bir işçiliğe sahip olan Ortaköy Camii, Osmanlı döneminden kalan en nadide eserlerden biridir.

2011 – 2014 yılları arasında restorasyon çalışmaları için kapanan camii 2014 yılında tekrar ibadete açılmıştır.

Ortaköy Camii adresi : Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, 34347 Beşiktaş/İstanbul

Ortaköy Camii

6- Eyüp Sultan Camii

Haliç’in en güzel sembollerinden biri olarak kabul edilen Eyüp Sultan Camii, ayrıca müslümanlar için İstanbul’daki en kutsal yerlerden biri olarak kabul edilir. İstanbul’un fethinden 5 yıl sonra yani 1458 yılında yapılan camii o günden bugüne birçok restorasyon çalışması görmüş ve hala varlığını sürdürmektedir. Aynı zamanda Eyüp Sultan Camii yine Mimar Sinan’ın İstanbul’a kattığı en değerli eserlerden biri olma özelliğini taşır.

Eyüp Sultan Camii’nin bu kadar öne çıkmasındaki en önemli nedenlerden bir diğeri ise Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin türbesinin burada bulunuyor olmasıdır. İslam aleminin en önemli sahâbe ve ensârlarından olan Eyüp Sultan Hazretlerinin mezarı rivayete göre Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemsettin tarafından bulunmuştur ve bulunan yerin etrafında türbe yapılmıştır. Osmanlı hanedanı içinde kutsal sayılan ve her zaman önemli olarak görülen türbeye, padişahlar sefere çıkmadan önce uğrar ve dua edermiş.

Eyüp Sultan Camii ve Eyüp Sultan Türbesi adresi : Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüpsultan/İstanbul

Eyüp Sultan Camii

7- Rüstem Paşa Camii

Mimar Sinan’ın İstanbul’a kattığı bir diğer güzel eser ise Rüstem Paşa Camii’dir. Hasırcılar çarşısı içinde yer alan Rüstem Paşa Camii 1563 yılında yapılmıştır. Rüstem Paşa Camii’nin en önemli özelliklerinden biri her tarafında yer alan görkemli ve göz alıcı iznik çinileridir. Osmanlı döneminden kalan en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen Rüstem Paşa Camii, şık ve zarif mimarisi ile de öne çıkmaktadır.

Rüstem Paşa Camii adresi : Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul

Rüstem Paşa Camii

8- Kalenderhane Camii

İstanbul’un fethinden önce kilise olarak kullanılan yapı 1453 yılında İstanbul’un alınmasıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından kalenderi dervişlerine verilmiştir ve bu tarihten itibaren yapı kalenderhane olarak anılmıştır. 18.yüzyıla kadar kalenderhane tarikatı tarafından medrese olarak kullanılan yapı, 18.yüzyılda camiye dönüştürülmüştür. Tarihi mimari özellikleriyle öne çıkan camii, İstanbul’un en eski eserlerinden biridir. Tahmini olarak yapımı 9 ya da 10.yüzyılda yapılmıştır. Bununla birlikte, kubbe içerisinde yer alan mozaik desenler ile mermer kaplamalarda yapıyı öne çıkaran en önemli değerler arasındadır. Kalenderhane Camii, 1930’daki yıldırım düşmesinden sonra ise terk edildi ve 1966 – 1975 yılları arasında Harvard Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapılan bir araştırma ve kazıya konu olmuş, harap durumdayken 1968 yılında restore edilerek tekrar ibadete açılmıştır.

Kalenderhane Camii adresi : Kalenderhane, 16 Mart Şehitleri Cd. No:11, 34134 Fatih/İstanbul

Kalenderhane Camii

9- Bayezid Camii

Osmanlı klasik mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Bayezid Camii, Sultan 2. Bayezid tarafından İstanbul alındıktan 50 yıl sonra yaptırılmıştır. Bununla birlikte, İstanbul’un bir sultan tarafından emredilip yapılmış ve orijinalliğini hala koruyan en eski camii unvanı yine Bayezid Camiine aittir. Camii içerisinde yer alan 3 kapı ise 3 farklı konumu simgelemektedir. Saray Kapısı, Osmanlı’nın geçmişine ve İstanbul’un bugününe; Meydan Kapısı Bizans’tan alınan mirasa; İmaret Kapısı ise Osmanlı geleneklerine ve gündelik yaşamına açılmaktadır. Ayrıca birçok felaket atlatmasına rağmen hala ilk günkü güzelliğini koruyan Bayezid Camii’nin Osmanlının gücünün temsil ettiğine de inanılır.

Bayezid Camii adresi : Beyazıt, Yeniçeriler Cd., 34126 Fatih/İstanbul

Bayezid Camii

10 – Arap Camii

Arap Camii’ni İstanbul’daki diğer camilerden ayıran en önemli özellik şehrin ilk camisi olmasıdır. İstanbul’da ezan sesinin duyulduğu ilk cami olan Arap Camii, 717 yılında yapılmıştır. O dönem İstanbul’da yaşayan ve 7 yıl şehirde kalan Arap Müslüman ordusu ibadetlerini Arap Camii içerisinde yapmıştır. Ordunun şehirden ayrılmasından sonra ise bazı rahipler, Arap Camii’ni kiliseye çevirmiş ve bir çan kulesi eklemişlerdir. Çan kulesi günümüzde minare olarak kullanılmaktadır.

Mimari olarak ise gerek yapıldığı dönem gerek sonraki dönemdeki kullanımları dolayısıyla klasik İstanbul cami mimarisinden farklıdır ve kendine özgü bir havası vardır. Gotik mimari ile İslam’i motifleri bir arada görebilmek mümkündür.

Arap Camii adresi : Azapkapı, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Arap Camii

En Güzel Dualar