Kategoriler: Dualar

Kaybolan ve Çalınan Eşyalar İçin: Kayıp Duası

Günlük hayatımız içerisinde başımıza en fazla gelen şeylerden biri eşyaların kaybolması oluyor. Kimi zaman dikkatsizlik yüzünden eşyaları kaybederken, kimi zamanda çalınma gibi istenmeyen olaylar sonucu eşyalarımız kaybolabiliyor. Kaybolan eşyaları bulmak da oldukça yorucu ve uzun bir süreç halinde. Bu nedenle kişiler sıklıkla kaybolan eşyalarını bulmak için Allah’tan yardım isteyerek, kayıp duası okuyorlar. 

Kaybolan eşyaların hızlıca ortaya çıkması için okunan kayıp duası, Müslümanların sık sık başvurduğu dualardan birisi olmaktadır. Hayırlı olan her şeyin Allah’tan geldiği düşüncesi ile sarılı olan İslam alemi, kaybolan eşyalar içinde alemlerin rabbi yüce Allah’tan yardım istemektedir. 

Bizde bu yazımızda sizler için kaybolan ya da çalınan eşyalar için okunması gereken kayıp dualarını bir araya getirdik.

Kayıp Duası Arapça

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike

Sadak allah ül azim.”

Kayıp Duası Türkçe Meâli

Ey kayıpların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım, Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana ihsan eyle. Çünkü bu yalnızca senin fazl ve keremindendir.

Yukarıdaki kayıp duası Hz.Ömer tarafından oğluna okunmuştur.  Hz.Ömer, oğluna kaybolan bir eşyası için önce iki rekat namaz kılmasını ardından bu duayı okumasını tavsiye etmiştir.

Nerede Olduğu Unutulan Eşya İçin Okunması Gereken Dua

Kaybettiğimiz eşyalar kadar gün içerisinde nereye bıraktığımızı unuttuğumuz eşyalarda çok fazla olabiliyor. Yerini unuttuğumuz eşyaları bulmak için ise aşağıdaki dua okunabilir;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne.

Sadak allah ül azim.”

Çalınan Eşyaları Bulmak İçin Dua

Hırsızlık, İslam aleminde mutlaka olarak yasaklanmış en kötü şeylerden biridir. Ancak yinede hırsızlık durumu her an başıma gelebilir. Hırsızlık sonucu kaybolan bir eşyayı bulmak için ise kalem suresinin 34.ayetinin okunması tavsiye edilir.

“Bismillahirrahmanirrahim,

İnne lilmuttekîne ‘inde rabbihim cennâti-nna’îmi.

Sadak allah ül azim.”

Kalem Suresi 34.Ayet Türkçe Meâli

Doğrusu, müttaki olanlar için Rableri katında nimetlerle donatılmış cennetler vardır ve kalıcı yurt orasıdır.

En Güzel Dualar