Kategoriler: Namaz

Kunut Duası Nasıl Okunur? Türkçe Meâli

Namaz kılmak, müslümanların en fazla yerine getirdiği ibadetlerden biri olarak kabul edilir. Günde 5 vakit, alemlerin rabbi olan yüce Allah’a şükretmek, ona olan inancımızı göstermek için de eşsiz bir anı namaz ile yakalıyoruz. Her namaz vaktinin ise kendine has bazı özellikleri var. Kılınan rekatların dışında dualarda namazdan namaza değişebiliyor.

Yatsı namazında kılınan vitir namazının 3.rekatı yani son rekatında okunan kunut duası ise buna en güzel örneği oluşturur. Günün son namazı olan yatsı, müslümanların kalbine huzur veren en hoş anlardan biri olarak bilinir. Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazında okunan Kunut Duası ise müslümanların en fazla merak ettiği duaların başında yer alıyor. 

Biz de bu yazımızda kunut dualarının nasıl okunması gerektiğini ve Türkçe meallerini sizler için bir araya getirdik. İşte namaz duası olarak okunması gereken Kunut Duası;

Kunut Duası – 1 Nasıl Okunur?

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdîke. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyke. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra küllehû neşkürüke ve lâ nekfürük ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Sadak allah ül azim.”

Kunut Duası – 1 Türkçe Meali;

Allahım, sadece senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeyi isteriz. Sana inanırız, Sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek, Seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve Sana karşı geleni bırakırız.

Kunut Duası – 2 Nasıl Okunur?

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes’â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhıg

sadak allah ül azim.”

Kunut Duası – 2 Türkçe Meali;

Allah’ım, biz sadece sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin rızan için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

Siz de vitir namazını kılmak için kunut duasını okuyabilir ve Allah’ın bizlere verdiğin en güzel farzlardan biri olan vitir namazını kılabilirsiniz. 

Vitir Namazı Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kılınır?

Vitir Namazı, yatsı namazlarının arkasından kılınır ve üç rekattır. Diğer namazlardan farklı olarak ayakta iken Kunut duasının okunmasıdır. Yalnız kılınır; ancak Ramazan aylarında cemaat ile kılınabilir. Hanefi mezhebinde vacip, diğer üç mezhebe göre ise sünnettir.

Bununla birlikte vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan ve sonu 1,3,5,7,… gibi tek rekatlı olan bir namaz olma özelliğin taşır. Böyle olmasının nedeni ise Peygamber efendimizin gece namazının sonların her zaman tek rekatlı olmasına dayanır. 

En Güzel Dualar