Kategoriler: Dualar

Lebbeyk Duası

Lebbeyk kelime olarak emretmek, buyurmak anlamlarını taşır. Arapça kökenli bir kelime olan Lebbeyk’i Müslümanlar genellikle “Buyur Allah’ım” anlamında kullanır. Allahümme Lebbeyk Duası ise hac ve umre vazifelerini yerine getirenlerin, ihrama girdikten sonra okuması gereken bir duadır. Lebbeyk duasının bir diğer ismi Telbiye duasıdır.

Lebbeyk Duası Ne Zaman Okunur?

Lebbeyk Duası (Telbiye Duası), ihrama giren hacılar ya da umreye giden kişiler tarafından okunmalıdır. Lebbeyk duasını okurken ile hep bir ağızdan söylenmesi gerekmektedir çünkü dua anlam olarak “Allah’ım emrindeyim, Allah’ım buyur, kendimi sana adadım, sana geldim.” anlamını ifade eder. Dua bu şekilde hacı ve umre adayları tarafından yüksek sesle tekrarlanır.

Lebbeyk duası, hac ve umre ziyareti dışındaki durumlarda ise okunmaz ancak Lebbeyk’in kelime anlamı çok güzel ve hayırlı olduğundan dolayı içten gelinmesi durumunda Telbiye duası okunabilir.

Lebbeyk Duası Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor Mu?

Lebbeyk Duası, Kur-an’ı Kerim’de geçmez ancak hadislerden bize kalan bilgiye göre dua Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından edilmiştir. Hadis, Abdullah Bin Ömer’in ifadesine göre;

“Ben telbiyeyi Resûlullah’ın mübarek ağzından aldım, öğrendim.”

Lebbeyk Duası Arapça

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

Lebbeyk Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk. İnnel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mülk, lâ şerike leke.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Tekrar icabet sana Ya Rabbim, tekrar icabet sana, Senin ortağın yoktur. Her emrini ifaya hazırım. Hiç şüphe yok ki, hamd ve nimet sana mahsustur. Mülk kâinatın mutlak hükümranlığı senindir. Bunların hiçbirinde senin ortağın ve benzerin yoktur.

En Güzel Dualar