Kategoriler: Dualar

Oruç Duası

Ramazan ayı, İslam alemi için yılın en güzel zamanıdır. 11 Ayın sultanı olarak değerlendirilen Ramazan ayında Müslümanlar, kalplerini tamamen Allah’a adayarak, İslam’ın tüm şartlarını yerine getirmeye çalışır. Ramazan ayında en fazla yapılan ibadet ise hiç kuşkusuz nefsimizi terbiye edip, açın halinden daha iyi anlayabilmek için oruç tutmak oluyor. İftar vakti ise en hayırlı vakitler arasında bulunuyor.

Oruçların açıldığı o mübarek zamanda ise okunması gereken duaların başında oruç duası yer alıyor. Oruç duası halk arasında iftar duası olarak da bilinir ve iftar vakti okunması gereken en hayırlı dualardan biridir. Bizde bu yazımızda sizler için oruç duası hakkındaki tüm bilgileri bir araya getirdik.

Oruç Duası Farz Mı?

İftar vaktinde oruç duası okumanın farz mı sünnet mi olduğu Müslümanlarca en merak edilen şeylerden biri. Oruç duası ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ın okuduğu dualardan biridir ve etrafındakilere okumalarını tavsiye etmiştir. Bu nedenle oruç duası farz değil, sünnettir. Oruç duası ile birlikte iftardan önce yemek duası okunması da İslam alimlerince tavsiye edilmektedir.

Oruç Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!

Peygamber Efendimizin Okuduğu Oruç Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ın orucunu açarken aşağıdaki duayı okurdu.

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

İftar Öncesi Okunması Gereken Oruç Duası

İftardan birkaç dakika önce okuyabileceğiniz oruç duası;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme ya vasi’al mağfireh iğfirli ve li valideyye ve li üstaziyye ve lil müminine vel müminat yevme yekulmülhisap

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Ey bağışlaması geniş olan Allah’ım! kıyamet günü hesaba çekilirken beni, anne babamı, hocamı, erkek ve kadın tüm müminleri bağışla!

İftar Sonrası Okunması Gereken Oruç Duası

Orucunuzu açtıktan sonra, Allah’a verdiği nimetler için şükretmenize yarayacak oruç duası;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Zehebezzama vebtelletil urük ve sebe-tel ecr inşallahü teala.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Açlık ve susuzluk bitti, inşallah sevabına kavuştuk.

En Güzel Dualar