Kategoriler: Dualar

Sabır Duası: Derde ve Sıkıntıya Karşı

İnsanlar, hayatları boyunca birçok kez sıkıntı ve dertlerin ortasında kalarak, onlarla baş etmek durumunda kalır. Bazı durumlarda ise bu sıkıntılı durumları aşmak için gereken sabrı bulmak çok daha zor bir hale gelebilir. Müslümanlar ise böyle sıkıntı zamanlarda, her şeyi veren Yüce Allah’tan yardım ister ve ellerini sabır için semaya açarak O’ndan yardım dilerler ve sabır duası okurlar. 

Sabır duası, dara düşen Müslümanların en büyük yardımcılarından biri olarak görülür. Özellikle öfke, nefret ya da kızgınlık gibi duygulara yenilmemek için büyük bir yardımcı olan sabır duası, okuyanların gönlüne ferahlık ve rahatlık salarak, müminlerin doğru yolu bulmasını sağlar. Öfke ve gergin zamanlarda okunması gereken sabır duası, kişilere sükut sağlayan en faziletli dualardan biridir. 

Biz de bu yazımızda sizler için zor durumlarda, sabrınızı ve sakinliğinizi korumanıza yardımcı olacak olan sabır dualarını sizler için bir araya getirdik. 

Sabır Duası Arapça

Sabır Duası Arapça

Sabır Duası Arapça Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümmağfirli zenbi ve ezhib ğayza kalbi ve ecirni mineş şeytani euzü billahis semiıl alimi mineş şeytanir racim.

Sadak allah ül azim.”

Sabır Duası Türkçe Meâli

Allahım, günahlarımı bağışla, kalbimdeki hırsı gider, beni şeytandan koru. Rahmeti İlahiden kovulmuş şeytandan,her şeyi  bilen ve duyan Allah’a sığınıyorum.

Bu sabır duasını her sabah 3 defa okuyan kişilerin gününün daha sakin ve huzurlu geçtiğine inanılır.

Peygamber Efendimizin Okuduğu Sabır Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), etrafındakilere sabırlı olabilmeleri ve öfkeden arınabilmeleri için okuduğu dua ise;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

Allahım, sana malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allahım, kararına beni razı kıl, kaderimde bulunanı bana ihsan et, tehir ettiğinin acele olanını, acele ettiğinin tehirini istemeyeyim. Nefsimi isyandan mahrum kıl, teslimine yardımcı ol.

Kısa Sabır Duaları

Gün içerisinde sık sık okuyabileceğiniz kısa sabır dualarını ise aşağıda bulabilirsiniz. Özellikle hayatın akışı içinde oluşan durumlarda okunması gereken kısa sabır duaları, kişinin sabrını korumasına yardım edeceği gibi karşısındaki kişiyi çaresiz bırakacaktır.

Okunuşu: 

“Bismillahirahmanirrahim, 

Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. 

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli:

Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.

Okunuşu: 

“Bismillahirahmanirrahim,

Rabbena efriğ aleyna sabran ve sebbit ekdamena vensurna alel kavmil kafiriiin.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli:

Ey Yüce Rabbim, üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve şu kâfir kavme karşı bize yardım et.

Sıkıntı ve Borca Karşı Sabır Duası

Borçları yüzünden sıkıntıya düşen Müslümanların ise her gün aşağıdaki duayı okumaları gerekir. Bu sayede Allah yardımcıları olup, bu dert ve sıkıntıdan onları kısa sürede kurtaracaktır. 

“Bismillahirahmanirrahim, 

Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim.

Sadak allah ül azim.”

En Güzel Dualar