Kategoriler: Dualar

Dert ve Sıkıntılar İçin: Sıkıntı Duası

Bu dünya biz Müslümanlar için Allah’ın bizleri sınadığı bir yerdir. Bu yüzden de hayatımız boyunca birçok dert ve sıkıntı ile mücadele edip bunlara çözüm ararız. Yaşadığımız sıkıntılar ise hem maddi hem de manevi olabiliyor. Ancak sıkıntının kaynağı ne olursa olsun, tüm insanlar bu sıkıntılı dönemi geride bırakıp hayatlarını eskisi gibi rahat, mutlu ve huzurlu bir şekilde devam etmek istiyor. 

Fakat iç huzuru tekrar bulup rahatlama hissine kavuşmak her zaman kolay olmayabiliyor. Böylesine içinden çıkılmaz olarak görülen durumlarda ise Allah’ın yüce bağışlayıcılığına sığınmak yaptığımız en temel şeylerden biri olarak kabul ediliyor. Dert ve sıkıntıdan kurtulmak için en fazla yapılan şey ise Sıkıntı Duası olarak da bilinen İnşirah Suresini okumaktan geçiyor. Bununla birlikte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ın okuduğu sıkıntı duası da, Müslümanların dert ve tasada manevi olarak kurtulabilmesi adına oldukça büyük bir önem taşıyor. 

Biz de sizler için Sıkıntı Duası hakkındaki her şeyi bir araya getirdik. 

Sıkıntı Duası – Arapça (İnşirah Suresi)

“Bismillahirrahmanirrahim,

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.

Sadak allah ül azim.”

Sıkıntı Duası (İnşirah Suresi) Türkçe Meali

“Biz senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? Sırtında Gıcırtamakta olan Yükünü. Senin şanını yükseltmedik mi? Demek ki zorluk ile beraber bir kolaylık vardır. Evet o zorluk ile beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldığın zaman yine kalk yorul. Ve ancak Rabbinden ümit et, Hep O’na yönel.

Peygamberimizin Ettiği Sıkıntı Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), maddi ve manevi olarak sıkıntıya düşen müminler için aşağıdaki duayı okurmuş;

“Bismillahirrahmanirrahim,

Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.

Sadak allah ül azim.”

Bununla birlikte Peygamber Efendimiz dara düşen Müslümanlar için şu ifadeleri kullanmıştır;

“Bir Müslümana herhangi bir dert, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarının kefareti yapar.”

Kısa Sıkıntı Duaları

Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Kısa Dua;

*’La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey’in”

Hz. Yunus’un Sıkıntı Duası;

“Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn.”

Borçlular İçin Sıkıntı Duası;

“La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

Bu duayı her gün bin kez okuyan kişilerin borçlarından kurtulduğuna inanılır. Bilhassa namazlardan sonra okumak bu duayı çok daha faziletli bir hale getirebilir. 

En Güzel Dualar