Kategoriler: Dualar

Sübhaneke Duası Nasıl Okunur? Türkçe Meali

Müslümanların en fazla okuduğu duaların başında Sübhaneke Duası yer alıyor. Öyle ki birçok Müslümanın ilk öğrendiği dua olan Sübhaneke Duasını hemen hemen herkes bilir. Çocuk yaşlarda öğrenilen Sübhaneke, en faziletli dualardan biri olarak kabul görür.Biz de bu yazımızda İslam aleminde oldukça özel bir yere sahip olan Sübhaneke Duası hakkındaki tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Sübhaneke Duası Arapça

“Bismillahirrahmanirrahim,

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve lâ ilâhe ğayrük.

Sadak allah ül azim.”

Sübhaneke Duası Türkçe Meâli

Allahım, Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Cenaze Namazı İçin Sübhaneke Duası

Sübhaneke Duasının okunuşu için cenaze namazlarında farklılık gösterir. Cenaze namazı kılınıyor ise Sübhaneke Duası aşağıdaki şekilde okunmalıdır. 

Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük ve celle senâük ve lâ ilâhe ğayrük.

ve celle senâük, kısmı yalnızca cenaze namazlarında okunmalıdır.

Sübhaneke Duası Neden Okunur?

İnanışa göre Sübhaneke Duası, Hz. Adem tarafından ilk kez okunmuş ve sözleri de ona aittir. 

Hz. Adem, Allah-ü Teala’nın ona yasak ettiği cennet meyvesi olan elmayı yedikten sonra cezalandırılır ve cennetten kovularak dünyaya gönderilir. Dünya hayatının zorluklarını gördükten sonra ise Hz. Adem, Yüce Allah’tan af dilemek için Sübhaneke Duasını okumuştur. Bunun üzerine ise Alemlerin Rabbi, Hz. Adem’e yardım etmiştir. 

Müslümanlarda Sübhaneke duasını hem namazlarda okurken hem de af dilenmek için tövbe duası olarak okurlar. 

Namaz Kılarken Sübhaneke Okumak Farz Mı?

Namaz kılarken tekbirden sonra okunan Sübhaneke Duasının farz mı yoksa sünnet mi olduğu konusunda birçok müminin kafası karışabiliyor. Ancak namazlarda Sübhaneke okumak bir farz değil sünnettir. Bununla birlikte, Hanefi ve Hanbeli mezheplerinin inanışına göre namaz başında Sübhaneke duası okumak sünnettir.

Sübhaneke Duası Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor Mu?

Sübhaneke Duasının tamamı Kur’an-ı Kerim’de geçmez. Bunun nedeni ise Sübhaneke’nin bir ayet olmamasından kaynaklanır. Fakat bazı ayetlerinde için Sübhaneke kelimesi doğrudan geçer. 

En Güzel Dualar