Kategoriler: Dini Bilgiler

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Evde Teravih Namazı Kılınır Mı?

Ramazan ayının sembolleri arasından önemli bir yere sahip olan Teravih Namazı, Müslümanların oruç tutmak ile birlikte Ramazan boyunca en fazla yaptıkları ibadetlerden biri oluyor. Camilerde, cemaatle birlikte saf tutup, aynı secdeye varmanın huzurunu taşınır. Ancak bu yıl süren covid-19 salgını yüzünden teravih namazlarının cemaatle kılınması yasaklandı. Teravih namazının evde kılınıp, kılınamayacağına ya da evde nasıl kılınacağına dair ise birçok soru işareti var.

Bizde bu yazımızda sizler için teravih namazına yönelik tüm bilgileri bir araya getirdik. Bu sayede evde cemaat olmadan teravih namazı kılmayı öğrenebilir ve bu mübarek Ramazan ayını ibadet etmenin vermiş olduğu huzura kavuşarak geçirebilirsiniz.

Teravih Nedir?

Yatsı namazı ile vitir namazı arasındaki sürede kılınan nafile namazına Teravih ismi verilmektedir. Arapça tervîha kelimesinden gelen teravih, rahatlamak ve dinlendirmek anlamlarını taşır. Farz olmayan teravih namazı eğer camide cemaat ile kılma şansı ya da durumu yoksa evde tek başına kılınabilir.

Teravih Namazı Kaç Rekat?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ın kıldırdığı teravih namazlarının kaç rekat olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak Hz. Ömer zamanında kılınan teravih namazları hakkında farklı rivayetler vardır. Buna göre, Hz. Ömer döneminde cemaat ile kılınan teravih namazları 20 rekat ya da 11 rekat sürüyordu. Günümüzde ise teravih namazı 20 rekat olarak kılınır.

Teravih namazı sünnet olduğu için, farz gibi algılanmaması gerekir. Bu sebepten ötürü, eğer yorgunluk, yaşlılık ya da farklı sağlık nedenleri varsa teravih namazı evde 8,10,12,14,16 ya da 18 rekat kılınması halinde ibadet yerine getirilmiş olur. Fakat teravih namazının cemaat ile birlikte kılınması çok daha sevap ve hayırlıdır.

Teravih Namazı Evde Nasıl Kılınır?

Teravih namazını evde 2 farklı şekilde kılmak mümkün; 4 rekatlık teravih namazı ve 2 rekatlık teravih namazlarının nasıl kılınması gerektiğini aşağıda bulabilirsiniz.

4 Rekatlık Teravih Namazının Kılınışı

1. Rekat

“Niyet ettim Allah-u Teala’nın rızası için dört rekat Teravih namazı kılmaya” diye niyet edilir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır.
Sübhaneke Duası, okunur,
Euzü-besmele çekilir,
Fatiha Suresini okunur,
Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur ve
Rükuya gidilir,
Ardından Secdeye varılır. Doğrulur, tekrar Secdeye gidilir.

2. Rekat

Ayağa kalkarak Kıyama durulur,
Besmele çekilir,
Fatiha Suresini okunur,
Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur,
Rükuya gidilir,
Secdeye secdeye varılır. Doğrulur, tekrar Secdeye gidilir. Ardından,
Oturarak Ettehiyyatü ve Allahümme Salli ve Allâhümme Barik duası okunur.

3. Rekat

Sübhaneke’yi okunur,
Euzü-besmele çekilir,
Fatiha Suresini okunur,
Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur ve
Rükuya gidilir,
Ardından Secdeye varılır. Doğrulur, tekrar Secdeye gidilir.

4. Rekat

Ayağa kalkıp Kıyama durulur,
Besmele çekilir,
Fatiha Suresini okunur,
Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur,
Rükuya gidilir,
Secdeye varılır ve doğrulup, tekrar Secdeye gideriz
Oturarak Ettehiyyatü ve Allahümme Salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duası okunur.
“Es selâmu aleyküm ve rahmetullah” diye sağa ve sola selam vererek 4 rekatlık teravih namazı tamamlanır.

2 Rekatlık Teravih Namazının Kılınışı

1. Rekat

“Niyet ettim Allah rızası için 2 rekat Teravih namazı kılmaya” diyerek niyet edilir.
Daha sonra, “Allah-u Ekber” denilerek İftitah Tekbiri alınıp Teravih Namazı kılınmaya başlanır.
Sonrasında ise, Subhaneke duası okunur.
Dua bittikten sonra Euzü-Besmele çekilir.
Ve Fatiha Suresi okunmaya başlanır.
Ardından, Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur.
Eğilerek rükuya gidilir.
Ardından secdeye varılır ve doğrulup yeniden secdeye gidilir.

2. Rekat

Ayağa kalkılarak kıyama durulur,
Akabinde besmele çekilir,
Fatiha Suresi okunur,
Kur’an-ı Kerim’den bir sure okunur,
Sonrasında eğilerek Rükuya gidilir
Secdeye gidilir. Ve doğrulduktan sonra bir kez daha secdeye varılır,
Oturulur ve sırasıyla Ettehiyyatü ve Allâhümme salli, Allâhümme Bârik ve Rabbenâ duası okunur.

Dualar bitince ise “Es selâmu aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce sağa sonra ise sola selam verip namaz tamamlanır.

Teravih Namazı Cemaat Kılınışı

Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazı kılmaya başlanır. Namaz kıldıracak olan imam: “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum.” diye niyet edip iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

İmamın arkasında namaz kılan cemaat ise “Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra “Allahü Ekber” diyerek tekbir alarak ellerini bağlar.

Bundan sonra imam ve cemaat gizlice Sübhâneke Duasını okur. Sübhaneke’nin okunduktan sonra, Cemaat ayakta başka bir şey okumaz ve imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir Kur-an’ı Kerim’den bir sure okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

Burada imam gizlice Besmeleyi, açıktan fatiha ve bir sûre okuyarak rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rekatın sonunda bu ilk oturuşta imam ve cemaat “Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik” okur ve üçüncü rekatı kılmak için ayağa kalkarlar.

Üçüncü rekatın başında hem imam, hem de cemaat gizlice Sübhaneke duasını okur. Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Sonra rükû ve secdeleri yapıp dördüncü rekata kalkarlar.
İmam gizlice Besmeleyi, açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

Bu son oturuşta da imam ve cemaat “Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenağfirli” okuduktan sonra selâm verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı tamamlanmış.

Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı yukarıda tarif edildiği gibi teravih namazı kılmaya devam edilir ve 20 rekata tamamlanır.

Teravih Namazı Hakkında Diyanet Başkanlığının Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” temalı “2020 Yılı Ramazan Ayı” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Nisan Perşembe akşamı kılınacak teravih namazının ardından cuma günü tutulacak ilk oruçla ramazan ayının başlayacağını ifade etti.

Başkan Erbaş, ramazanda, camilerde teravih namazı kılınıp kılınmayacağına yönelik soruya ise “Teravih namazlarını bu ramazanda maalesef camilerde kılamayacağız. Evlerinde herkes ailesi, eşi, çocuklarıyla teravih namazlarını kılabilir. Çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır.” yanıtını verdi.

En Güzel Dualar