Kategoriler: Dualar

Vedud Duası

Vedud kelime olarak, çok seven ve çok sevilen anlamlarını taşır. Kuran-ı Kerim’de de yer alan Vedud kelimesi aynı zamanda Allah’ın 99 isminden biri olarak geçer ve Allah, şükür edenleri sever olarak yorumlanır. Çok seven ve çok sevilen anlamındaki El Vedud ismi için ise Vedud Duası okunur. Vedud Duası, hacet duası ve sevdiğine kavuşma duası kadar etkili bir duadır.

Birçok Müslüman, Vedud duasını okuyarak sevdiklerine kavuşmuş ya da dilekleri gerçek olmuştur. Bizde bu yazımızda sizler için faziletleri saymakla bitmeyen Vedud duası hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik. Allah kabul etsin.

Vedud Duası Nasıl Okunur?

Vedud duasını okumaya başlamadan önce müminlerin yapması gereken bazı elzem şeyler vardır. Öncelikle vedud duası okumaya başlamadan önce kişi mutlaka abdest almalıdır. Bununla birlikte hacet duası olarak okunacak ise öncesinde sadaka vermek duanın daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Duayı okumak isteyen kişi ise zaman olarak yatsı namazından sonrasını seçmelidir. İnanışına göre Vedud Duasını yatsıdan sonra kıbleye dönerek okumak daha hayırlı ve yararlıdır ve gün içinde de toplam duayı 3 defa okumak gerekmektedir. Bununla birlikte, duayı okurken duaya tamamen inanılmalı ve kişi kendini dünyevi düşüncelerden arındırmalıdır.

Vedud Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim,

Ya Vedûd! Ya Vedûd! Ya Ze’l-arşi’l-mecid! Ya Mübdi’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi-nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi-rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni.”

Sadak allah ül azim.”

Vedud Duası Türkçe Meâli

Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’.

Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.

Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!

Vedud Duasının Faziletleri

  • Dertlere devadır.
  • Vedud ismini zikretmek hayırlara vesile olur.
  • Sevdiğine kavuşmayı sağlar.
  • Eşler arasındaki sevgiyi ve bağlılığı artırır.
  • Namazdan sonra “Ya Vedûd Celle Celalühü” diye zikir çekmek, insanlara ve hayata olan sevgiyi artıracaktır.
En Güzel Dualar