Kategoriler: Dualar

Vesvese Duası

Vesvese, şeytanın, biz müminlerin iman dolu kalplerine verdiği huzursuzluk olarak tanımlanabilir. Şeytan özellikle ibadetlerine düşkün, Allah’ın gösterdiği yolda ilerleyen müminleri, dinden ve ibadetten soğutmak için kalplerine sürekli vesvese verir. Her ne kadar vesveseler karşı dirençli olunuyor olsa da bazı zamanlar bu vesveseler, insanı rahatsız edebilir ve çıkılmaz bir stres yaratabilir. Böyle durumlarda ise vesveseden kurtulmak için yollar ararız. Bizde bu yazımızda vesvese hakkındaki her şeyi bir araya getirdik.

Vesvese Kimlere Gelir?

Vesveseler genellikle günlük yaşamında dini ön plana almış olan, vakit namazlarını kılan ve örnek bir dini hayat yaşayan kişilere musallat olur. Şeytan, Allah yolunda gitmek isteyen bu kişilere vesvese vererek, onları dinden uzaklaştırmaya çalışır ve Müslümanların zihinlerinde saptırıcı düşünceler oluşabilir. Gelen vesvese ise genellikle, iman ile ya da kişinin yaptığı ibadetin kabulü ile ilgili olmaktadır.

Vesvese gelmesi ise müslümanları genellikle imanım zayıf mı şüphesine düşürür. Ancak vesvese gelmesi imanın az olduğunu değil çok olduğunun gösterir. Çünkü şeytan, imanı yüksek olan kişileri yoldan çıkarmaya çalışır.

Vesveseden Nasıl Korunulur?

Vesvese gelmesinden korunmak için birçok farklı yol vardır. Vesvese duası okumak ya da vesvese karşı alınabilecek önlemler gibi. Vesveseden korunmak için alınabilecek önlemler ise;

  • Dünya işlerinde uzak durup, bol bol Allah’a dua etmek.
  • Kalp ile dilin zikir içerisinde uyumlu olması.
  • İlgilenilen konu hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Şeytanın hoşuna gidecek şeyleri yapmamak.
  • Boş vakit geçirmemek

Vesvese gelen kişiler ise bunu hissettikleri zaman, “Şeytan beni kandırmaya çalıştı ama başaramadı. Beni ikna edemeyecek ve zamanı geldiğinde beni kandıramayacağını, yüreğimde şüphe oluşturamayacağını anlayacak. Alemlerin Rabbi, her şeye gücü yeten Allah’ım beni koruyor. O’nun koruması üzerimde oldukça bana bir şey yapamaz.” diye düşünmelidir, bu düşünce kişiyi vesveselere karşı koruyacaktır.

Vesvese Namazı Bozar Mı?

Şeytan, olmayan bir şeyi varmış gibi akla sokmaya çalışarak namaz gibi ibadetleri bozmaya, saptırmaya çalışır. Ancak bu şekilde gelen kötü düşünceler, ibadet anlamında fiili olarak bir etki yaratmadığı sürece namaz bozulmaz.

Namaz durumunda vesvese gelmesiyle ilgili olarak ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) şöyle buyurmuştur;

“Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan, ezanı işitmemek için geriye dönüp olanca hızıyla kaçar, ezan bitirildiği zaman gelir. Namaz için kâmet getirilince yine geri dönüp kaçar. Kâmet bitirilince yine gelir, insan ile kalbi arasına sokulur. Filan şeyi hatırla, filan şeyi hatırla, diyerek insanın aklında hiç de olmayan şeyleri hatırlatır durur. Nihayet insan kaç rekât kıldığını karıştırır. İşte herhangi biriniz kaç rekât; üç rekât mı, yoksa dört rekât mı kıldığını bilmediği zaman, oturur hâlde iki kere secde (sehiv secdesi) etsin.”

Vesvese Duası Okunuşu

Vesveseden kurtulmak için okunabilecek iki farklı dua vardır. Bu duaları okuyarak kişi kendinin şeytanın aldatmasından koruyabilir. İşte okunması gereken vesvese duaları;

Vesveseden Kurtulma Duası

“Bismillahirrahmanirrahim,

Amentü billahi ve rusülihi hüve’l evvelü ve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim.”

Sadak allah ül azim.”

Vesveseden Korunma Duası

“Bismillahirrahmanirrahim,

Gul e’ûzu bi-Rabbi’n-nâs. Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nâs.Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs. Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

Sadak allah ül azim.”

Türkçe Meâli

De ki: İnsanların Rabbine sığınırım. İnsanların malikine, İnsanların gerçek ilahına; İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine kötü düşünce, şüphe vesvese verir. Gerek cin, gerekse insanlardan olan vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım.

En Güzel Dualar